Main

April 21, 2006

چگونه ویندوز 2000 و XP را برای نگارش زبان فارسی تنظیم کنیم؟

اگر ویندوز 95، 98 یا NT دارید به این مطلب مرابجعه کنید
برای اینکار شما باید CD ویندوز 2000 یا اکس‌پی ( Windows XP ) را در اختیار داشته باشید.

1. برای شروع دکمه Start ویندوز را کلیک کنید و از زیر مجموعه Settings بر روی Control Panel کلیک کنید. با این کار پنجره Control Panel نمایان می شود. (تصویر 1)


2. بر روی لینک پوشه "Date, Time, Language, and Regional Options" تقه بزنید و پوشه (پنجره) را باز کنید. با این کار پنجره دیگری به همان نام "Date, Time, Language, and Regional Options" باز خواهد شد (تصویر 2).

3. در اینجا (تصویر 2) بر روی گزینه Add other languages را تقه بزنید با این کار پنجره دیگری بنام Regional and Language Option ظاهر می شود


4. در پنجره‌ای که توی (تصویر 3) مشاهده می‌کنید
الف): پوشه Languages رو انتخاب کنید.

ب): بر روی گزینه

"Install files for complex script and right-to-left languages (including Thai)"
تقه بزنید تا علامت ضربدر نمایان شود.
با این کار ویندوز با نمایش یک پنجره (Message) از شما سوال خواهد کرد که
"You chose to install the Arabic, Armenian, ...."
دکمه "OK" را به نشانه موافقت تقه بزنید.
پ): در خاتمه دکمه Apply را فشار دهید.


5. بعد از فشار دادن دکمه Apply ویندوز از شما خواهد خواست تا CD ویندوز اکس پی را در CD-ROM قرار دهید. (تصویر 4)

6. CD ویندوز اکس پی را در درایو قرار دهید و سپس دکمه "OK" را فشار دهید. (تصویر 5 )

7. دراینجا ویندوز فایلهای مورد نیاز برای نگارش فارسی را کپی می‌کند. صبر کنید تا عملیات کپی تمام شود (تصویر 6)

8. پس از خاتمه مرحله هفت ویندوز باید خاموش و روشن بشود (Restart) از این رو دکمه (Yes) را فشار بدهید تا ویندوز Restart شود (تصویر 7)

9. پس از اینکه ویندوز بعد از استارت دوباره باز شد. مطابق مرحله 1 تا 3 پنجره ("Regional and Language Option") را دوباره باز کنید (تصویر 8).
در این پنجره دکمه Details را فشار دهید تا پنجره (Text Service and Input Languages) باز شود.

10. توی پنجره‌ای که باز می‌شود دکمه Add را فشار دهید تا پنجره (Add Input language) باز شود.
نگاه کنید به (تصویر 9)

11. (Input language) از داخل لیست انتخاب زبان، زبان فارسی را انتخاب کنید (تصویر 10 و 11) و پس از انتخاب دکمه OK را فشار دهید


12. همان گونه که در تصویر 12 می‌بینید زبان فارسی آماده استفاده می‌باشد. با فشار دادن دکمه OK و مجددآ OK کار را خاتمه می‌یابد.
بخاطر داشته باشید که هرگاه خواستید زبان را تغییر دهید در هر برنامه‌ای از ویندوز که باشید فرقی نمی‌کند می‌توانید با نگاه داشتن دکمه Alt و فشار دادن بر روی دکمه Shift زبان را عوض کنید همین دکمه را می‌توانید برای تغییر مجدد زبان به زبان اصلی ویندوز استفاده کنید. معمولآ در ایران زبان انگلیسی زبان اصلی ویندوز شما می‌باشد و زبان فارسی زبان دوم می‌شود. در صورتی که همانطور که از تصاویر من مشاهده می‌کنید زبان اول من نروژی و زبان دوم فارسی است ولی این امر مشکلی ایجاد نمی‌کند. شما حتی می‌توانید زبان اصلی را به فارسی تغییر دهید، البته اینکار پیشنهاد نمی‌شود چون شما همیشه به زبان انگلیس نیاز بیشتری دارید تا فارسی البته منظورم در محیط ویندوز است!!

April 20, 2006

چگونه فارسی بخوانیم و بنویسیم

برای اینکه ویندوز شما قابلیت فارسی نویسی داشته باشد باید با روش زیر آنرا آماده کنید.

ویندوزهای NT/98/95:
برای اینکه ویدوزهای نامبرده در بالا قابلیت فارسی داشته باشد باید برنامه فارسی ساز Farsilang را دریافت و نصب کنید، یک نکته مهم: برای استفاده از این برنامه InternetExplorer شما حتما باید نسخه 5.0 یا بالاتر باشد.

نکته بسیار مهم: این برنامه را بر روی ویندوزهای 2000 و XP نصب نکنید.

1.برای دریافت فایل FarsiLang.exe روی لینک تقه بزنید.
2. بعد از دریافت این برنامه آن را نصب کنید و کامپیوتر خود را restart (یک بار خاموش و روشن) کنید تا برنامه اکتیو شود.
3. حالا آیکونی به این شک (En) به معنی انگلیسی در قسمت SysTray پایین سمت راست مانیوتور کنار ساعت کامپیوتر شما ظاهر خواهد شد.
4.برای تایپ فارسی روی این آیکون تقه بزنید و Fa یعنی (فارسی) را انتخاب کنید. از این به بعد شما می‌توانید در هر برنامه که استاندار Unicode را حمایت کند ب این روش فارسی بنویسید.
همچنین برای تغییر زبان میتوانید کلیدهای Alt و Shift را همزمان فشار دهید تا تغییر زبان انجام شود و برای بازگشت به زبان انگلیسی هم از همین روش ستفاده کنید. هرگاه این آیکون علامت Fa را نشان دهد زبان فارسی است و برعکی هرگاه ایکون بصورت En در آید زبان شما انگلیسی یا لاتین از هر نوع آن که زبان اصلای ویندوز شما باشد خواهد بود.

برای نصف فارسی ساز در ویندوز های 2000 و XP به این آدرس مراجعه کنید.