« چگونه فارسی بخوانیم و بنویسیم | Main | ای‌دی‌اس‌ال چگونه کار می کند »

چگونه ویندوز 2000 و XP را برای نگارش زبان فارسی تنظیم کنیم؟

اگر ویندوز 95، 98 یا NT دارید به این مطلب مرابجعه کنید
برای اینکار شما باید CD ویندوز 2000 یا اکس‌پی ( Windows XP ) را در اختیار داشته باشید.

1. برای شروع دکمه Start ویندوز را کلیک کنید و از زیر مجموعه Settings بر روی Control Panel کلیک کنید. با این کار پنجره Control Panel نمایان می شود. (تصویر 1)


2. بر روی لینک پوشه "Date, Time, Language, and Regional Options" تقه بزنید و پوشه (پنجره) را باز کنید. با این کار پنجره دیگری به همان نام "Date, Time, Language, and Regional Options" باز خواهد شد (تصویر 2).

3. در اینجا (تصویر 2) بر روی گزینه Add other languages را تقه بزنید با این کار پنجره دیگری بنام Regional and Language Option ظاهر می شود


4. در پنجره‌ای که توی (تصویر 3) مشاهده می‌کنید
الف): پوشه Languages رو انتخاب کنید.

ب): بر روی گزینه

"Install files for complex script and right-to-left languages (including Thai)"
تقه بزنید تا علامت ضربدر نمایان شود.
با این کار ویندوز با نمایش یک پنجره (Message) از شما سوال خواهد کرد که
"You chose to install the Arabic, Armenian, ...."
دکمه "OK" را به نشانه موافقت تقه بزنید.
پ): در خاتمه دکمه Apply را فشار دهید.


5. بعد از فشار دادن دکمه Apply ویندوز از شما خواهد خواست تا CD ویندوز اکس پی را در CD-ROM قرار دهید. (تصویر 4)

6. CD ویندوز اکس پی را در درایو قرار دهید و سپس دکمه "OK" را فشار دهید. (تصویر 5 )

7. دراینجا ویندوز فایلهای مورد نیاز برای نگارش فارسی را کپی می‌کند. صبر کنید تا عملیات کپی تمام شود (تصویر 6)

8. پس از خاتمه مرحله هفت ویندوز باید خاموش و روشن بشود (Restart) از این رو دکمه (Yes) را فشار بدهید تا ویندوز Restart شود (تصویر 7)

9. پس از اینکه ویندوز بعد از استارت دوباره باز شد. مطابق مرحله 1 تا 3 پنجره ("Regional and Language Option") را دوباره باز کنید (تصویر 8).
در این پنجره دکمه Details را فشار دهید تا پنجره (Text Service and Input Languages) باز شود.

10. توی پنجره‌ای که باز می‌شود دکمه Add را فشار دهید تا پنجره (Add Input language) باز شود.
نگاه کنید به (تصویر 9)

11. (Input language) از داخل لیست انتخاب زبان، زبان فارسی را انتخاب کنید (تصویر 10 و 11) و پس از انتخاب دکمه OK را فشار دهید


12. همان گونه که در تصویر 12 می‌بینید زبان فارسی آماده استفاده می‌باشد. با فشار دادن دکمه OK و مجددآ OK کار را خاتمه می‌یابد.
بخاطر داشته باشید که هرگاه خواستید زبان را تغییر دهید در هر برنامه‌ای از ویندوز که باشید فرقی نمی‌کند می‌توانید با نگاه داشتن دکمه Alt و فشار دادن بر روی دکمه Shift زبان را عوض کنید همین دکمه را می‌توانید برای تغییر مجدد زبان به زبان اصلی ویندوز استفاده کنید. معمولآ در ایران زبان انگلیسی زبان اصلی ویندوز شما می‌باشد و زبان فارسی زبان دوم می‌شود. در صورتی که همانطور که از تصاویر من مشاهده می‌کنید زبان اول من نروژی و زبان دوم فارسی است ولی این امر مشکلی ایجاد نمی‌کند. شما حتی می‌توانید زبان اصلی را به فارسی تغییر دهید، البته اینکار پیشنهاد نمی‌شود چون شما همیشه به زبان انگلیس نیاز بیشتری دارید تا فارسی البته منظورم در محیط ویندوز است!!

Post a comment

(دوست گرامی با پورش فراوان، بخاطر حجم زیاد پیام‌های تبلیغاتی مجبور به استفاده از سیستم ضد اسپم شده‌ام. این سانسور به هیچ وجه شامل پیام‌های دوستان و حتی دشمنان نخواهد شد و همه پیام‌ها بدون هیچ تغییری بلافاصله پس از کنترل در قسمت پیام وبلاگ قرار خواهند گرفت. )